آیت الله ناصری , اخلاق

 268 مهمان حاضر
.

عضویت

ورود اعضا

پشتیبانی

تماس با ما

تلفن تماس

 • امروز دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۳
 • اخبار:   

  حسن ظن

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  عنوان : حسن ظن Optimistic
  نویسنده : محسن بدر الدين
  كلمات كليدي : حسن ظن، خوش گماني، خوش بيني، مثبت انديشي، سوء ظن

  حسن ظن در لغت به معنای "گمان نیک و خوش بینی"؛ در مقابل سوء ظن به معنای "بد گمانی و بد بینی" می‌­­­­­­­­­­­­­باشد. در تعریف اصطلاحی "نیک انگاری درباره خداوند، فعل و انفعالات جهان و نیز پندار، گفتار و کردار انسانها[1]، خوش بینی، مثبت نگری يا به تعبير روايات اسلامی حسن ظن نام دارد."[2]
  اسلام با ایجاد نیروی ایمان در قلوب پیروان خود اصل خوش­بینی و اعتماد را در میان آنها گسترش داده[3] و مسیر اجتماع را به محیط مطلوبی که مملو از اطمینان و آرامش است سوق می­دهد. البته اسلام، خوش گمانیِ ساده انگارانه را نمی‌پذیرد و آن را فریب خوردن شخص می‌داند، ولی در جایی که هیچ دلیل آشکاری بر بدگمان شدن به دیگران وجود ندارد،[4] سفارش اسلام، خوش­بینی و خوش­گمانی است. تا بدین گونه، شخص از پیامدهای برآمده از بدگمانی همانند قضاوت‌های شتاب‌زده، بدگویی، درگیری و اختلاف در امان بماند و جامعه دچار تنش نشود.[5] در روایتی حضرت علی(ع)، یکی از ارکان مهم و روابط حسنه اجتماعی و امنیت کامل را در پرتو خوش­بینی دانسته و می­­­فرمایند:
  "اعمال برادر دینی­ات را بر نیکوترین وجهی تفسیر و توجیه کن، مگر این که دلیلی بر خلاف آن قائم شود و هرگز نسبت به سخنی که از برادر مسلمانت صادر شده گمان بد مبر تا هنگامی که می توانی برای آن توجیهی مناسب و راه صحیح داشته باشی."[6]
  اهمیت و ارزش حسن ظن
  از جمله مهمترین فضائلی که در رشد و تکامل انسان و نیز در وحدت و تکامل مادی و معنوی جامعه نقش بسزائی دارد، حسن ظن می باشد. ارزش این فضیلت وقتی معلوم می­شود كه بدانيم اميد و نشاط در زندگی و جامعه در سايه آن حاصل می­شود. پيشوايان دين اين موضوع را در روايات خود تأكيد كرده­اند و بزرگان و فقها نيز بابی مستقل برای آن گشوده­اند. در مقابل اسلام به طور صریح با مسئله بدبینی و بدگمانی مبارزه می­کند و مسلمانان را از این بیماری خطرناک برحذر داشته و به حسن ظن رهنمون می­سازد. قرآن کریم و احادیث معصومین(ع) کاملا روشنگر این مطلب می­باشند که بدبینی و سوء ظن در میان مسلمانان امری مذموم و حسن ظن که نقطه مقابل آن است امری نیکو و مورد تایید و تاکید است.[7]
  امام علی(ع) می فرمايند:
  "خوش­گمانی از برترین سجایای اخلاقی و بهترین عطایاست."[8]
  و نیز فرمودند:
  "برترین پارسایی خوش­گمانی است."[9]
  نتایج و ثمرات حسن ظن
  نیک گمانی، افزون بر این که یکی از عوامل زمینه ساز ارتباط سالم با افراد جامعه است، به نوبه خود دارای ثمرات و رهاوردهایی است که در پی می­آید:
  1 . حسن نیت: نیت، جان عمل است، از این روی، درستی و سلامتی عمل در گرو پاکی و خلوص آن است و اگر نیت، نا خالص باشد عمل نیز به همان اندازه عیبناک و آفت زده خواهد شد، به همین دلیل، خلوص و پاکی نیت، پالایش و پاکی عمل را در پی خواهد داشت. حسن نیت با چنین نتایجی نیکو، یکی از رهاوردهای حسن ظن است، چنان که امام علی(ع) می فرماید:
  "هرکس گمانش نیکو باشد، نیتش نیکوست."[10]
  2 . آسان گیری: امام علی(ع) در این زمینه می فرمایند:
  "هرکس نیک پندار باشد، آسان می­گیرد."[11]
  3 . رهایی از گناه: رهایی از گناه ساز و کارهایی دارد که هر یک به اندازه­ای معین انسان را از گناه می­رهاند؛ حسن ظن یکی از این راهکارهاست:
  "پندار نیک انسان را از گرفتاری گناه می رهاند."[12]
  4 . خو گرفتن به دیگران (جامعه گرایی): از آن جا که بد گمانی به دوری از دیگران[13]، به ویژه مظنونان می­انجامد، نقطه مقابل آن، که حسن ظن است، ایجاد ارتباط دیگران را در پی دارد. چنان که در برخی روایات آمده است:
  "هر کس پندار نیک را(در ذهن و عمل) به کار نگیرد از هر کسی هراسناک می­شود."[14]
  مفهوم مخالف این حدیث آن است که هرکس دارای حسن ظن باشد با دیگران، جز در مواردی استثنایی، انس می گیرد.
  5 . سلامتی دین: یکی از عوامل سلامتی دین، گمان نیکوست، چنان که امام علی(ع) می­فرماید:
  "پندار نیک ... سلامتی دین است."[15]
  مقصود آن حضرت این است که حسن ظن، سلامتی دین را در پی دارد. این نگرش به دو شیوه تبیین می­شود: نخست آن که بدگمانی به مردم از نگاه شرع نکوهیده است. پس برای دین، زیان آور است. دوم کسی که به دیگران بدگمان است درباره مظنونانش، بدی کردن را روا می­داند که این کار برای دین او زیان آور است. ولی اگر بدگمان نباشد، کمال دین او را به دنبال می­آورد.
  6 . آرامش دل: امیرالمومنین علی(ع)، گمان نیک را باعث آسایش و آرامش دل می­­ داند:
  "نیک پنداری، مایه آسایش و آرامش دل است."[16]
  7 . گره گشایی: یکی از رهاوردهای حسن ظن برای همه گروههای اجتماعی، گره گشایی از زندگی آنان[17] است. امام علی(ع) به مالک اشتر می­فرماید:
  "و بدان که ... رفتار تو چنان باید، که نیک گمانی به مردم برایت فراهم آید، زیرا نیک گمانی، رنجی دراز را از تو می زداید."[18]
  8 . کامروایی: در سخنی از امام علی (ع) چنین آمده است:
  "چه بسیارند مومنانی که شکیبایی و نیک گمانی، آنان را به پیروزی رسانده است."
  بر پایه این سخن، دو راه برای کامیابی هست: شکیبایی و نیک گمانی، که البته مراد، نیک گمانی بجاست نه بی جا.
  9 . کاهش اندوه: گرچه اندوهها، دل گرفتگیها، ناکامیها، شکستها و مانند آن از ویژگیهای زندگی دنیایی انسانهاست، راههایی نیز برای پیشگیری و کاهش آنها نیز هست که یکی از آنها حسن ظن و نیک گمانی است، چنان که در سخن امام علی(ع) این گونه بیان شده است:
  "پندار نیک، اندوه را می کاهد."[19]
  10 . جلب محبت: حضرت علی(ع) فرمودند:
  "هر کس به مردم نیک گمان باشد، محبت و مهر آنان را به دست خواهد آورد."[20]
  11 . بهشت: آخرین رهاورد و دستاورد گمان و پندار نیک، بسیار فرخنده است و آن دستیابی و بهره مندی از بهشت جاودان الهی است که برای انسانهای خداجو که دارای پندار نیک اند، فراهم آمده است؛ بهشتی که آرزوی هر انسانی است. امیرالمومنین(ع) در این زمینه فرمودند:
  "هر کس گمانش نیکو باشد بر بهشت، دست می یابد.[21]"[22]
  اقسام حسن ظن
  1 . حسن ظن نسبت به خداوند: خداوند، ذاتی است که سرچشمه همه خیرها و کمال هاست. وجودی است که رحمتش ذاتی و غضب و انتقامش نسبی و مصلحتی است. خداوند حکیم و دانای علی الاطلاق است بنابراین سوء ظن به خدا نسبت دادن جهل است به او.
  رسول خدا(ص) فرمود:
  "سوگند به خدایی که جز او شایسته پرستش نیست، به هیچ مومنی هرگز خیر دنیا و آخرت داده نشده جز به سبب خوش­بینی به خدا، و امیدواریش به او."[23]
  و نیز فرمود:
  "به خدایی که جز او شایسته پرستش نیست، گمان هیچ بنده­ای نسبت به خدا نیکو نشود جز اینکه خدا همراه گمان بنده مومن خود باشد(هرگونه به او گمان ببرد خدا با او رفتار کند) زیرا خدا کریم است و همه خیرات به دست اوست، او حیا می­کند از اینکه بنده مومنش به او گمان نیک برد و او خلاف گمان و امید بنده رفتار کند. پس به خدا خوش­بین باشید و بسویش رغبت کنید."[24]
  2 . حسن ظن نسبت به جهان: خوش بینان، نظام جهان را نظام احسن و همه هستی را در جای خویش و نیکو می بینند و نظام عالم خلقت را عبث و بیهوده ندانسته و به آن حسن ظن دارند و خوش بین هستند.
  3 . حسن ظن نسبت به بندگان خدا: اگر در جامعه اسلامی بلکه در جامعه انسانی برنامه ها و دستورات اسلامی که از جمله آنان حسن ظن است، اجرا شود، بسیاری از نابسامانی ها، شایعه سازی ها، قضاوتهای عجولانه و بی مورد، اخبار مشکوک، دروغ و ... که همگی از گمان بد سرچشمه می گیرد، برچیده می شود. در غیر آن صورت که ذکر شد، جامعه در هرج و مرج به سر خواهد برد و هیچ کس از گمان بد دیگران در امان نخواهد ماند و به یکدیگر اطمینان نخواهد داشت. [25] آیات و روایات بسیاری در این زمینه ثبت و ضبط گردیده است که از جمله آنها می توان به آیات زیر اشاره نمود:
  "ای مومنان از گمانهای بد بپرهیزید زیرا بعضی از گمانها گناه است و در امور مردم تجسس نکنید."[26]
  "آنچه را که نمی دانی از او پیروی نکن، چرا که چشم و گوش و دلها همه مسوولند."[27]
  "(کفار) در قضاوتهای خود تنها از ظن و گمان پیروی می­کنند در حالی که ظن و گمان به هیچ وجه انسان را به حق و حقیقت نمی رساند."[28]
  راههای دستیابی به حسن ظن
  طبیعی است که به دست آوردن هر چیزی در گرو شرایطی است و برای دستیابی به آن باید از راههای ویژه­اش وارد شد. در اینجا بعضی از راههای دستیابی به حسن ظن معرفی می­شود:
  الف) پرستش نیکو: خداوند را به خوبی پرستیدن، راهی برای به دست آوردن حسن ظن است که انسان نیکو پرست را دارای گمان و پندار نیک می گرداند. شاید با تاثیر حسن بندگی است که امام علی(ع) می فرماید:
  " هر کس عبادتش نیکو باشد گمان و پندارش نیکو می شود."[29]
  ب) ترتیب اثر ندادن به سوء ظن(بی اعتنایی): در حوزه اخلاق و معاشرت، اصل اولی بر حسن ظن است مگر آن که خلاف آن ثابت شود و راز این استثناء آن است که نهاد جامعه و نهادهای اجتماعی بدون پایبندی و کاربرد این اصل، استوار و پابرجا نمی باشند.
  ج) پرهیز از پیش داوری: اگر انسان بتواند از پیش داوری پرهیز کند و منتظر بماند تا با گذر زمان به حقایق برسد، می تواند زمینه ایجاد حسن ظن را در خود به وجود آورد و به مرور زمان به آن دست یابد.[30]
  د) توجه به حضور خدا در هستی(خداوند را حاضر و ناظر دیدن): قرآن کریم می فرماید:
  "هر کجا باشید او با شماست."[31]؛ "پس به هر سو رو کنید، آنجا روی(به) خداست."[32]؛ "خدا از آنچه می کنید، غافل نیست."[33]
  اگر انسانها از باورهای توحیدی و ارزشهای خدا محورانه آگاه باشند، در این صورت هنجار شکنی و بزهکاری به کمترین اندازه خود فرو می کاهد و انسان مزه شیرین حسن ظن را از محصول آن می چشد.
  ه) نیک انگاری: امام علی(ع) می فرماید:
  "گمان و انگاره ات از گفتار و کردار برادر مومنت، نیکوترین گونه آن باشد مگر آن که دریابی که وی از سر علم و آگاهی آن کار را انجام داده است."[34]
  و) نیکوکاری: نیکوکاری، نتایج و ثمراتی گوناگونی دارد. یکی از آنها پندار نیک است. بر این اساس، هر کس در جامعه، تخم نیکوکاری و احسان بپاشد، ثمره­ای به نام پندار نیک دیگران به خودش را، برداشت خواهد کرد. امام علی(ع) در عهدنامه مالک اشتر، خطاب به وی چنین نوشته است:
  "بدان که هیچ چیزی بهتر از نیکوکاری فرمانروا به شهروندان، حسن ظن آنان را به او برنمی­انگیزد.[35]"[36]


  [1] البته در این قسم، حسن ظن تا زمانی است که خلاف آن (انگاره) ثابت نشود.
  [2] نک: قرشی، سید علی اکبر؛ قاموس قرآن، تهران، دارالکتب الاسلامیه، 1371، چاپ ششم، ج 2، ص 134 ؛ همان، ج 4، ص 273  ، دکتر معین، محمد؛ فرهنگ فارسی، تهران، امیرکبیر، 1380، چاپ هیجدهم، ج1، ص 1457 ، دکتر انوری، حسن؛ فرهنگ بزرگ سخن، تهران، سخن، تابستان 82، چاپ دوم، ج 4، ص 2890
  [3] امام صادق (ع): "ان حسن الظن من الایمان؛ خاستگاه گمان نیک، ایمان است."  علامه مجلسی، محمد باقر؛ بحارالانوار، تهران، المکتبة الاسلامیه، 1386 ه ق، ج 75، ص 196
  [4] موارد جواز عبارتند از: الف) عدم خوشبینی به دشمنان. نک: نهج البلاغه، نامه 53
  ب) عدم خوشبینی در امور امنیتی و اطلاعاتی که به سرنوشت جامعه مربوط است
  ج) عدم خوشبینی در جامعه مفسد و غیر اسلامی. نک: نهج البلاغه، حکمت 113
  [5] نک: موسوی لاری، سید مجتبی؛ بررسی مشکلات اخلاقی و روانی، قم، دفتر انتشارات اسلامی، بهار 78، چاپ چهارم، صص 33 – 38
  حبیبیان، احمد؛ مرز فضایل و رذایل اخلاقی، قم، مطبوعات دینی، بهار 82، چاپ دوم، صص 161 – 163
  بهشتی، ابوالفضل؛ سیمای مومن در قرآن و حدیث، قم، بوستان کتاب، 1382، چاپ اول، ص 239
  کتابچی، محسن؛ مدیریت موفق، تهران، نشر الف، 1383، چاپ اول، صص 113 - 115
  [6] كلینی، محمد بن یعقوب؛ اصول كافی، محمد باقر کمرئی، تهران، المکتبة الاسلامیه، 1392ه ق، چاپ چهارم، ج 3، ص 119
  [7] عزیزی، عباس؛ حسن ظن و سوء ظن، تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، زمستان 74، چاپ دوم، صص 9 - 16
  [8] آمدی، عبدالواحد بن محمد؛ غررالحکم و دررالکلم، سید هاشم رسولی محلاتی، تهران، نشر فرهنگ اسلامی، 1377، چاپ اول، ج 2،  ص 65
  [9] همان، ص 64
  [10] همان، ص 65
  [11] همان
  [12] همان
  [13] زیرا کسی که دچار سوء ظن است، به گونه ای به همه بد بین است.
  [14] آمدی، عبدالواحد بن محمد؛ پیشین، ص 66
  [15] همان، ص 65
  [16] همان
  [17] گره گشایی در زندگی مادی و معنوی
  [18] نهج البلاغه، نامه 53
  [19] آمدی، عبدالواحد بن محمد؛ پیشین، ص 65
  [20] همان، ص 66
  [21] همان
  [22] نک: گروه پژوهشی علوم قرآن و حدیث؛ فرهنگ روابط اجتماعی در آموزه های اسلامی، مشهد، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، شهریور 87، چاپ اول، ج 1، صص 283 – 294
  برای مطالعه بیشتر  ر.ک: رضایی، علی؛ حسن ظن، قم، پیام حجت، 1386، چاپ اول، صص 24 – 77
  [23] كلینی، محمد بن یعقوب؛ پیشین، ص 119
  [24] همان
  [25] نک: سلطانی، غلامرضا؛ تکامل در پرتو اخلاق، قم، دفتر انتشارات اسلامی، بهار 78، چاپ بیستم، ج 2، صص 33 – 36،    نیلی پور، مهدی؛ بهشت اخلاق، قم، موسسه ولی عصر (عج)، زمستان 85، چاپ دوم، ج 1، ص 267 ،   رضایی، علی؛ پیشین، صص 79 – 88،    حبیبیان، احمد؛ پیشین، صص 163 – 164
  [26] حجرات / 12
  [27] اسراء / 36
  [28] یونس / 36
  [29] علامه هندی، علاءالدین علی المتقی بن حسام الدین؛ کنزالعمال، بیروت، موسسة الرسالة، 1405 ه ق، چاپ پنجم، ج 3، ص 135، خ 5851
  [30] در این زمینه ر. ک: کهف / 59 – 82؛ داستان خضر و موسی در قرآن کریم، نمونه ای برجسته از پیش داوری است که به فراق آن دو بزرگ انجامید.
  [31] حدید / بخشی از آیه 4
  [32] بقره / بخشی از آیه 115
  [33] بقره / بخشی از آیه 74
  [34] حر عاملی، محمد بن حسن؛ وسائل الشیعه، بیروت، دار احیاء التراث العربی، ج 8، ص 614
  [35] نهج البلاغه، نامه 53
  [36] گروه پژوهشی علوم قرآن و حدیث؛ پیشین، صص 265 – 275،   نیلی پور، مهدی؛ پیشین، ص 270

  ارسال نظر


  کد امنیتی
  بارگزاری مجدد

  دانشنامه اخلاق
  تاریخ امام حسن عسگری ع
  مجموعه حضرت آیت الله ناصری
  کتابخانه تاریخ پیامبر اکرم ص

  جدید ترین مطالب سایت

  احادیثی ناب از امام جواد علیه السلام -

  تصاویر ویژه شهادت امام جواد علیه السلام-سال92

  امام جواد علیه السلام فرمودند:
  اَربَعُ خِصالٍ تُعینُ المَرءَ عَلَی العَمَلِ: اَلصِّحَّةُ، ‌وَ الغِنی، ‌وَ العِلمُ، ‌وَ التَّوفیقُ؛

   

  چهار ویژگی است که شخص را بر کار، ‌کمک می کند: تندرستی، بی نیازی، دانش و توفیق؛
  الفصول المهمّه، ‌ص 261

  شرح حدیث:

  عمل، در کنار ایمان، مایه امتیاز بشر است؛ البته کار نیک و «عمل صالح». در توصیه های دینی آمده است:اکنون که جوان وسالم هستید و توان کار دارید و نفس بر می آید و اعضاء و جوارحتان در اختیار شماست و هنوز مرگ شما فرا نرسیده است و از «نعمت حیات»برخوردارید، ‌عمل کنید. که فردا دیر است و مجال وقدرت نیست.
  نیز فرموده اند: « امروز، ‌روز عمل است و حساب نیست؛ فردای قیامت، روز حساب است و فرصت عمل نیست. »
  اما ابزار عمل چیست؟
  در این حدیث به چهار ویژگی که به انسان در انجام عمل کمک می کند، ‌اشاره شده است:نخست «سلامت بدن و تندرستی»، زیرا انسان ضعیف و بیمار، ‌توانایی انجام کار مطلوب را ندارد.
  دوم «ثروت و بی نیازی»، زیرا وسیله بسیاری از کارهای خیر و احسان و صدقه و کمک بهمحروم و قرض الحسنه دادن و تامین مخارج یتیمان و کمک به نیازهای عموم، ثروت و مال است.
  سوم«علم»، زیرا اگر دانایی نباشد، انسان با هیچ وسیله ای نمی تواند کوره راه های زندگی را طی کند وعمل شایسته انجام دهد.
  چهارم«توفیق»است، زیرا خداوند است که زمینه و شرایط و اسباب کار وعمل نیک را برای انسان فراهم می سازد.
  بعضی می خواهند زیارت بروند یا به مردم نیکی کنند، ولی توفیق پیدا نمی کنند.
  بعضی دوست دارند علم بیاموزند، ‌ولی وسایل آن فراهم نیست.
  و چه پسندیده است که همه اینها را از خدا بطلبیم. زیرا گنجینه همه خوبیهاو نیکی ها نزد اوست.

  منبع: حکمت های تقوی (ترجمه و توضیح چهل حدیث از امام جواد علیه السلام)، جواد محدثی، ‌انتشارات آستان قدس رضوی، چاپ اول(1391)
  ------------------------------------------------------------------------------------------
  امام جواد علیه السلام فرمودند:
  مَا اَجتَمَعَ رَجُلانِ اِلّا کانَ اَفضَلَهُما عِندَ اللهِ آدَبُهُما؛

  هرگز دو مرد با هم اجتماع نمی کنند، ‌مگر آن که برترین آن دو نزد خدا، کسی است که با ادب تر باشد.
  وسائل الشیعه، ج4، ‌ص 884
  شرح حدیث:
  ادب، ‌سرمایه ای گرانبهاست. ارزشمندترین میراث پدران و مادران برای فرزندان خود، ‌«ادب»است. میزان اعتبار و برتری و فضیلت اشخاص هم به درجه ادب و اخلاق آنان بستگی دارد.
  «ادب مردم، به ز دولت اوست. »
  و... این، سرمشقی است که بارها آن را در کلاسهای خط و خوشنویسی نوشته و تمرین کرده ایم. گاهی دو نفر با یکدیگر ملاقات می کنند، یا به دیدار هم می روند. در حدیث امام جعفر علیه السلام است که نزد خدا از این دو نفر آن یکی فضیلت بیشتری دارد که ادب بیشتری دارد.
  از خدا جوییم توفیق ادب
  بی ادب محروم ماند از لطف ربّ (1)
  اما ادب چیست؟
  گفتار نیک و ملایم و دور از کلمات سخیف و ناسزا، ابتدای دیدار با سلام و دست دادن، کلام دیگری را قطع نکردن و به سخن طرف گوش دادن. با پدر و مادر، با صدای بلند صحبت نکردن و پرخاشگری نداشتن. پیش دیگران پا را دراز نکردن. قبل از بزرگترها سر سفره دست به سوی غذا نبردن.
  در مسافرتها کمک به ضعیفان کردن.
  مایه ی اذیّت و آزار همسایه نشدن و... خیلی از این گونه امور، نشانه های «ادب»است.
  «با ادب باش، تا بزرگ شوی».

  پی نوشت:
  1. مثنوی مولوی، دفتر اول، بیت 87.
  منبع: حکمت های تقوی (ترجمه و توضیح چهل حدیث از امام جواد علیه السلام)، جواد محدثی، انتشارات آستان قدس رضوی، ‌چاپ اول (1391)
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------
  امام جواد علیه السلام فرمودند:
  «اَلتَّوبَةُ عَلی اَربَعِ دَعائِمٍ: نَدَمٌ بِالقَلبِ، ‌وَ استِغفارٌ بِاللِّسانِ، ‌وَ عَمَلٌ بِالجَوارِحِ، ‌وَ عَزمٌ اَن لا یَعُودَ؛

  توبه بر چهار پایه استوار است: پشیمانی به دل، استغفار به زبان، کار (و جبران) با اعضاء، و تصمیم بر اینکه به گناه باز نگردد.
  کشف الغمّه، ‌ج2، ص349
  شرح حدیث:
  دریچه ای که به نام «توبه» به روی گنهکاران باز است، ‌موهبتی الهی و لطفی خاص است. تا بندگان خطاکار، باز هم از رحمت خدا برخوردار باشند.
  آنچه توبه را تشکیل می دهد، عناصر چهارگانه ای است که در این حدیث آمده است:
  اول: «پشیمانی قلبی»، تا گنهکار، ‌از عمل زشت خود در درون پشیمان نشود، ‌توبه مفهومی ندارد.
  دوم:«آمرزش خوهی به زبان» و به تعبیر دیگر«استغفار»، ‌که نشان دهنده ی تواضعِ خطاکار در برابر خدا و درخواست مغفرت و بخشایش از اوست.
  سوم:«جبران عملی»، چه در تکالیفی که مربوط به رابطه ی ما با خداست، چه در حقوقی که مردم بر گردن ما دارند؛ یعنی اگر کسی مال مردم را خورده، ‌یا به کسی تهمت زده است، ‌توبه اش پرداختِ حق النّاس و رفع تهمت از متّهم است.
  چهارم: تصمیم جدّی بر تکرار نکردن گناه.
  فرض کنید کسی سرقت کرده و به زندان افتاده است و می گوید توبه کرده ام. وقتی توبه اش واقعی است که عزم جدّی داشته باشد که اگر آزاد شد، هرگز سراغ دزدی نرود. و الّا اگر به فکر سرقتهای بعدی باشد، توبه اش جدی و واقعی نیست.
  قرآن کریم به صورت مکرر پس از بیان توبه، اصلاح را آورده است (تابو و اصلحوا)(1) و این اشاره دارد به اینکه توبه تنها استغفار به زبان نیست. بلکه باید در عمل نیز جبران کند.
  به هر حال، گناه نکردن، آسان تر از توبه کردن است.

  پی نوشت:
  1. بقره(2)، آیه 160؛ نساء(4)، آیه 146؛ آل عمران (3)، آیه 89؛ و موارد دیگر.
  منبع: حکمت های تقوی (ترجمه و توضیح چهل حدیث از امام جواد علیه السلام)، جواد محدثی، انتشارات آستان قدس رضوی، ‌چاپ اول (1391)


  پای روضه ی ابن الرضا علیه السلام -

  امام جواد

  نقل اول

  ابن شهر آشوب در کتاب " مناقب آل ابیطالب " نقل می کند:

  پس از آن که مردم با معتصم بیعت کردند، به عبدالملك که والى مدینه بود نامه ای نوشت تا آن حضرت را همراه "ام فضل" روانه بغداد كند، هنگامی که حضرت وارد بغداد شد به ظاهر مورد احترام قرار گرفت، سپس معتصم به وسیله غلام خود "اشناس" شربتى براى امام فرستاد،  عرفان حقیقی محصول چیست؟ -

  بحث های قرآنی نشان می دهد که اگر کسی جان خود را شفاف کند و از دغل، شبهه و خیانت دوری جوید، اسرار عالم را می یابد.


  تهذیب

  ذهن آدمی همواره دغدغه مند و کنجکاو در شناخت ناشناخته ها است، از این رو است که در سراسر زندگی سوالات بیشمار ذهن او را به خود درگیر می کند؛ در این میان پاسخ برخی سوالات به صورت تجربی برای او قابل یافتن است اما هستند بسیاری از سوالات که خارج از میدان تجربه انسان بوده و پاسخ آنها به آسانی بدست نمی آید. از این رو در سلسله مباحث نسیم اندیشه از لسان آیت الله جوادی آملی، مرجع شیعیان و مولف تفسیر تسنیم به برخی از این سوالات پاسخ داده می شود.

  عرفان علمی حصولی نیست، تا از راه تحصیل به دست آید، بلکه بیشتر از راه تهذیب و  تزکیه نفس حاصل می شود. در قرآن کریم آمده است: (یعلمهم الکتاب و الحکمة و یزکیهم)(1). بخش نخست آیه (یعلمهم الکتاب و الحکمة)، به فقه، اصول، حکمت و ... مربوط است و بخش دوم آن، یعنی (یزکیهم)، به عرفان اختصاص دارد. بحث های قرآنی نشان می دهد که اگر کسی جان خود را شفاف کند و از دغل، شبهه و خیانت دوری جوید، اسرار عالم را می یابد. گاه انسان آیینه جانش را به طرف مار، گرگ و عقرب نگاه می دارد و در آن جز گرگ و عقرب چیزی نمی یابد.

  تأملی در نکات اخلاقی داستان یوسف(علیه‌السلام) -


  حضرت یوسف علیه السلام در هیچ شرایطی ناامید نشد حتی هنگامی که توسط برادرانش در چاه فرو افتاد. ارتباط مستمر و پایدار و خالصانه با خدا، او را از قعر چاه به عزیز مصر رساند. و ناجی انسان های ناامید شد.


  حضرت یوسف

  آنچه مسلم است، این است که قرآن یک کتاب قصه نیست، آنچه در قالب قصص قرآن آمده به عنوان پیام ها و درس های بزرگ زندگی برای همیشه تاریخ زندگی بشر می باشد. همه سرگذشت ها، حتی سرگذشت انسان های بسیار بزرگ جهان در بستر زمان از یادها رفته و بخشی از افکار و رفتار آنان مورد نقد  واقع شده و می شود. امّا زندگی بزرگانی که در قرآن ترسیم و تدوین شده، سراسر درس زندگی و اخلاق و عرفان و بندگی و بالندگی است. هر چه بر علم و دانش و تجربه بشری افزوده می شود. برداشت ها و انبساط های عمیق تر و دقیق تری بدست می آید.

  داستان زیبای حضرت یوسف صدیق (علیه السلام) یکی از آنهاست. در این نوشتار تنها به بخشی از نکته های اخلاقی و تربیتی این داستان می پردازیم:

  آنچه شیطان از آن هراس دارد... -


  هر کالایی که گران بهاتر است، در آن بیشتر تقلب می شود؛ طلا و مطلّا در ظاهر شبیه و هم رنگ هستند و افراد عادی نمی توانند آنها را از هم تشخیص دهند؛ ولی کسی که کارش زرگری این امکان را دارد.


  قرآن

  هر کالایی که گران بهاتر است، در آن بیشتر تقلب می شود. طلا شیئی بسیار قیمتی است ولی اجناس شبیه به طلا نیز فراوان ساخته می شود. طلا و مطلّا در ظاهر شبیه و هم رنگ هستند و افراد عادی نمی توانند آن ها را از هم تشخیص دهند؛ ولی کسی که کارش زرگری است با سنگ محکی که در اختیار دارد طلا را از مطلّا تمیز می دهد.

  عرفان نیز گوهری گرانبهاست که شیادان بسیاری در مسیر آن به کمین نشسته اند و در پی سوء استفاده و فریب کاری اند. افراد متعددی نیز با همین نیت، فرقه ها و مسلک های مختلفی را پایه گذاری کرده اند و کسانی نیز فریب آنها را خورده و در دامشان گرفتار آمده اند و متاسفانه کارشناسان راستین این مساله بسیار اندک اند. مدعیان عرفان فراوانند ولی کسانی که به گوهر حقیقی عرفان دست یافته باشند و بتوانند سره را از ناسره تشخیص دهند، بسیار نادرند.

  بهترین راهنما برای اصلاح اخلاقمان! -


  انسان از منظر قرآن، مسافرى است رهسپار لقاى خداوند سبحان: « یَا أَیُّهَا الْإِنسَانُ إِنَّكَ كَادِحٌ إِلَى رَبِّكَ كَدْحًا فَمُلَاقِیهِ » و در این سیر، عوالمى را پیموده تا سرانجام به عالم طبیعت و نشئه دنیا، که در بیان عارفان به کشف کن کاخ با عظمت آفرینش تعبیر شده، رسیده است: « لَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ فِى أَحْسَنِ تَقْوِیمٍ «5» ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِینَ » و عوالمى را پیش رو دارد تا به لقاى مهر و جمال یا قهر و جلال حضرت حق راه یابد.


  جوادی آملی

  سالک، که در این سفر، سیر به سوى مکانات برتر را طلب مى کند، به ره توشه اى علمى نیازمند است او باید موانع نظرى و عملى سیر و سلوک الى الله را به خوبى بشناسد و با راه هاى مانع زدایى و مراحل این سیر آشنا شود و چون مجموعه این شناخت ها را علم اخلاق بر عهده دارد و علم اخلاق نیز، خود داراى مبادى خاصى است، پیش از هر چیز، باید با مبادى اخلاق آشنا شود.

  این مبادى، که اکنون به فلسفه اخلاق موسوم شده کاوش هاى علمى اخلاق شناسانه اى است که از بیرون به این علم مى نگرد از این رو کتاب"مراحل اخلاق در قرآن کریم" نوشته حضرت آیت الله جوادی آملی؛ راهگشای مناسبی است تا از دریچه وحی به اخلاق خود باید ها و نباید ها بنگریم و در صدد اصلاح برآییم. کتاب حاضر، عهده دار تبیین برخى از مبادى اخلاق از منظر وحى است و در بخش یکم، از رابطه جهان بینى و اخلاق، در بخش دوم از رابطه انسان و اخلاق و در بخش سوم درباره اهمیت و آثار اخلاق بحث مى کند. بخش پایانى کتاب نیز عنایت علمى و عملى فرزانگان بشرى به اخلاق را مورد ارزیابى قرار مى دهد.

  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه هشتم -

  http://www.akhlagh.net/akhlagh/datasite/1/93/6/ban/bonyadhad2.jpg

  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه هشتم

  بسم الله الرحمن الرحيم

  ـ سلام عليکم و رحمة الله، اعوذ بالله سميع العليم من الشيطان العين الرجيم، بسم الله الرحمن الرحيم، الحمدلله رب العالمين و صلي الله علي محمداً و آله الطاهرين (صلوات) لا سيما بقية الله في الأرضين، اللهم وفقنا

  خدمت سروران عزيزم سلام عرض مي‌کنم و خدا را شاکر هستم که فرصت ديگري را باز ايجاد شد براي اينکه به مذاکرة العلم وقت ما بگذرد انشاءالله با يکديگر انشاءالله با برکت ؟؟؟ و قرآني نکاتي را براي آبادي دنيا و آخرتمان انشاءالله فرا بگيريم و در راه خداوند به کار ببريم اين دو جلسه‌اي که در خدمت دوستان بوديم، در ارتباط با بحث سبک زندگي و جايگاه آن در زندگي ؟؟؟ مواردي عنوان شد که من بحث‌هاي يک مقدار نظري تر را جلسه‌ي قبل عرض کردم الآن در حد در واقع خيلي کوتاه و کمتر از پنج دقيقه و حداکثر پنج دقيقه آن‌ها را مرور بکنم و بعد وارد بحث تفصيلي نظام معيشت تدارکي شوم در دو سه محور، جلسه‌ي قبل خدمت شما عرض شد که در واقع بحث سبک زندگي يک بحث جديدي است که بيشتر با عنوان علوم اجتماعي و جامعه شناسي به آن توجه دارند يا با آن‌ها آغاز شده در واقع اين بحث و در نوشته‌هايي که دارند سبک زندگي را با استفاده از نوشته‌هاي آن‌ها و در واقع تصرفي که خودمان کرديم، به يک جمع بندي رسيديم و اين گونه تعريف کرديم؛ سيستم خاص زندگي يک فرد يا خانواده، که با هويت خاص او ارتباط برقرار مي‌کند و از هويت فکري -ارزشي او ناشي مي‌شود، و يکي از مناشأ خواستگاه‌هاي آن، هويت صنفي او هست يعني آن سيستم زندگي که مختص به فرد يا خانواده است خواستگاه اصلي آن و منشأ اصلي آن يکي هويت اعتقادي و ارزشي آن فرد است و ديگر جايگاه اجتماعي آن، پايگاه اجتماعي آن و قومي آن به عنوان معيارهاي ثانوي، صنف جنسيتي و صنف سني آن هم اشاره کرديم که اين‌ها قوام بخش است و سبک زندگي است، ارکان يا عناصر اصلي سبک زندگي را فرض کرديم چهارتاست يکي اينکه مبتني بر ديدگاهي مسرّح يا نيمه مسرّح يا نيم  در فلسفه‌ي حيات، هر کسي يک فلسفه‌ي حياتي براي خودش دارد يا کاملاً اين را براي خود يک جايي در گوشه‌ي ذهنش، يک جايي روي کاغذ نوشته است  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه هفتم -

  http://www.akhlagh.net/akhlagh/datasite/1/93/6/ban/bonyadhad2.jpg

  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه هفتم

  اعوذ بالله السميع العليم من الشيطان اللعين الرجيم

  بسم الله الرحمن الرحيم

  الحمدلله رب العالمين و صل الله علي محمد و اله. بقية الله في الارضين (دعاي امام زمان) و جعلنا من خير اعوانه و انصاره … والمستشهدين بين يديه.

  خب. خدا را شاکرم که فرصت ديگري در اختيار قرار گرفت که پيرامون مباحث معنوي و اخلاقي در مورد سبک زندگي اسلامي در پرتوي مکتب اهل بيت (عليه السلام) و با نگاهي به آموزه‌هاي مکتب تربيتي بزرگان نجف در خدمت سروران عزيز سرباز امام زمان باشم و گفتگويي را انشاء الله اميدواريم که خداوند خودش اخلاص و توفيق عنايت بکند که بهره‌اي براي مستمع و گوينده داشته باشد. عرض شود که در نوبت قبل بحث کلي‌اي را به عنوان يک مدخل تقديم کرديم در اين نوبت من مايل هستم که هم خود بحث سبک زندگي را به اختصار و تعجيل،‌ارکانش را، تعريف اش را و پيامدهايش را مورد اشاره قرار بدهم و بعد در ارتباط با بحث معاش و نظام معيشتي در زندگي، در همين چارچوبي که  عنوان شده عرايضي را خدمتتان ابتدائاً به صورت کلي داشته باشم و بعد تطبيق کنم روي زندگي خودمون. به عنوان افرادي که شايد بيش از بقيه اولاً ما مخاطب هستيم ما طلبه‌ها، يا مومنان خاص خواص از جامعه اينها بيشتر از آنها انتظار مي‌رود که اين آموزه‌ها را پياده بکنند در زندگي خودشان و مروج عملي اينها باشند.  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه ششم -

  http://www.akhlagh.net/akhlagh/datasite/1/93/6/ban/bonyadhad2.jpg

  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه ششم

  بسم الله الرحمن الرحیم

   

  بخش اول که نمی‌خواهم روش بحث نظری داشته باشم، بحث تئوریک و فنی اینکه سبک زندگی چی هست، تاریخچه‌ای دارد، خاستگاهی دارد، از کدام علم شروع شده، پاتک به چه بحث‌هایی بوده، چی‌ها رو خواستند بزنند، چه حرف‌هایی را خواستند بزنند، تاریخچة علمش را، بحث نمی‌خواهیم مطرح کنیم، فقط من یک تعریف می‌دهم و می‌گویم که عناصر اصلی که روش متمرکز بودن در این چند دهه چه بوده، بعد از این می‌گذریم. این را سریع‌تر بسته‌بندی می‌کنیم و می‌رویم سراغ دو قسمت اصلی بحث، سبک زندگی را این طوری تعریف می‌کنند. میگویند مجموعة رفتارهای کم و بیش جامع، منظم و منسجم روزمره که فرد بر اساس آن زندگی می‌کند. تعریف فنی که این جامعه  شناس معروف ... نوشته این است. می‌گوید که مجموعة کم و بیش جامعی از عملکردهای منسجم که فرد آن‌ها را به کار می‌گیرد و این عملکردها نه فقط نیازهای جاری او را برآورده می‌سازد بلکه روایت خاصی را هم که وی برای تعیین هویت شخصی خود برگزیده در برابر دیگران مجسم می‌سازد.  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه پنجم -

  http://www.akhlagh.net/akhlagh/datasite/1/93/6/ban/bonyadhad2.jpg

  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه پنجم

  بسم الله الرحمن الرحیم

  الحمد لله رب العالمین و الصلوّة والسلام.

  قل هذه سبیل أدعوا الی الله علی البصیرة اَنا ومَن اتَّبَعَتی و سبحانَ الله و ما اُنا من المشرکین.

  بحثی را که در خدمت برادران عزیز خواهیم داشت انشاء الله سومین بحثی است که در رابطه با مبانی نظری و عملی نحله اخلاقی تربیتی علمای بزرگ نجف است. خلاصه بحث اوّل و دوم خدمت عزیزان ارائه شد. که نیازی به تذکر مجدد به همه آن‌ها نیست فقط برای اینکه بحث را شروع کنیم یکی دو نکته را لازم است که از باب تذکر عرض بشود. هر مکتب اخلاقی و تربیتی به دو امر تکیه می‌کند. مطلب اول و امر اول توجه به هدفی است که این مطلب در ارائه راهکارهایش دنبال می‌کند. دوم آن روش علمی است که آن را مطرح می‌کند و البته روش ها به طور خاص مدون هست گاهی به طور خاص مدون نیست که این را اصطلاحاً می‌گویند سینه به سینه، فقط باید با اساتید فن مرتبط شود تا تدریجاً راهکارها را با شرایطش فرا بگیرد و به کار ببندد. دو مرتبه این نکتهرا عرض بکنیم که این بحث ها یک بحثی عمدتاً تحلیلی است. از روش و اجمالاً نوشتار و گفتاری که بزرگان این طریقه داشته‌اند. و اگر اشکالی باشد برای تحلیلگر این روش است برای گوینده این تحلیل هاست. ساحت بزرگان این مسیر بالاتر است از این اشکالاتی که ما به ذهنمان برسد.  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه چهارم -

  http://www.akhlagh.net/akhlagh/datasite/1/93/6/ban/bonyadhad2.jpg

  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه چهارم

  بسم الله الرحمن الرحیم.

  قبل از شروع بحث باید عرض کنیم که صحبت‌هایی که ما می‌کنیم از باب زیره به کرمان بردن است. این یک و ثانیاً اعتراف به قصور ... خودم می‌کنم و این‌که این محل و جایگاه جایگاه امثال من نیست ولی از باب امتثال امر دوستان فرمودند که بایستی چند مطلبی را خدمت دوستان عرض بکنیم که متوقفا ما امتثال امر کردیم و در حضور دوستان بعضی از مطالب را درباره جایگاه ولایت اهل‌بیت (ع) در مکتب اخلاقی نجف خدمت دوستان عرض می‌کنیم. البته بحثی که ... بحث ... است و در حد تبلیغ مرحوم علامه طباطبایی بحث‌های حدیثی و قرآنی و امثال ذلک در این صحبت ما خواهد بود و یک سیر خاص خودش در آیات و روایات نداریم بلکه بحث مختلطی خواهد بود.

  در رابطه با ولایت و امامت اهل‌بیت (ع) و مخصوصاً قضیه ولایت اهل‌بیت(ع) از چند زاویه می‌توان بحث کرد. یک زاویه زاویه ولایت از دیدگاه عرفان نظری و یک زاویه، ولایت از دیدگاه کلامی و زاویه دیگرش ولایت در اخلاق و سلوک فردی. آن چیزی که محل بحث ما هست فعلاً بحث اثر ولایت در اخلاق و سلوک فردی است. اما لازم است که قبل از این معنا به بعضی از بحث‌های کلامی هم اشاره بشود تا مقدمتاً مطلب روشن‌تر بشود.  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه سوم -

  http://www.akhlagh.net/akhlagh/datasite/1/93/6/ban/bonyadhad2.jpg

  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه سوم

  و علی معرفتها دامت العلوم الاولی، زهرای مرضیه3 صدیقه کبری بودند شناخت آن حضرت ادیان گذشته قرون اولیه اگر مقصود ادیان گذشته باشد بر معرفت آن حضرت دور می‌زند به هر حال بحث از تبیین شاخصه‌های نظری و عملی و مبانی نظری و عملی مکتب اخلاقی تربیتی عالمان بزرگ نجف است باز (- -)کرده باشیم این حقیر بسیار کوچک‌تر از آن هستم که بتوانم درک کنم این مکتب بلند اخلاقی و تربیتی رو، و مرتبه وجودی و کمالات وجودی بزرگان این راه رو تا چه رسد بتوانیم بیانی در این رابطه داشته باشیم اما به هر حال این یک مکتبی است که عرضه شده است در صحنه‌ی حوزه‌های علمیه با یک قوتی هم عرضه شده پرچم‌داران این مکتب همه از فقها و مجتهدین والامقام طراز اول فقهات و ورود در معارف الهیه علاوه بر اون قدم راسخی که در وادی تهذیب نفس و سید معرفت الهی با شاخصه‌ی معرفت نفس داشته‌اند و اون مقداری که از بزرگان این طریقه کتاب‌هائی در دسترس هست، کتاب‌های بسیار عمیق معرفت الهیه است که باید در سطوح عالیه و اعلاوی حوزه این‌ها مورد بررسی قرار بگیره منتها باید یک اظهار تأسفی کرد و آن این‌که علی‌رقم این‌که دین اسلام و معارف حقه اهل‌بیت عصمت و طهارت: مجموعة بسیار کاملی است  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه دوم -

  http://www.akhlagh.net/akhlagh/datasite/1/93/6/ban/bonyadhad2.jpg

  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه دوم

  اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

  بسم الله الرحمن الرحیم

  و الصلاة و السلام علی خیر خلقه و اشرف بریته سیدنا و مولانا حبیب قلوبنا و طبیب نفوسنا سید الانبیاء و المرسلین أبی القاسم محمد و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین المنتجبین سیما بقیة الله فی الارضین روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء و لعن الدائم علی اعدائهم اجمعین.

  و اَنّ هذا صراطی مستقیما فاتبعوه و لاتتّبعوا السبل فتفرّق بکم عن سبیله قل هذه سبیلی ادعوا الی الله علی بصیرة أنا و من اتبعنی و سبحان الله أما أنا من المشرکین.

  ضمن تقدیر و تشکر از این مؤسسه جدید التأسیس که متکفل بررسی مسائل اخلاقی و معنوی شده است و از مسؤلان این مؤسسه عزیز.

  قبل از شروع در بحث باید عرض کنم که بنده کوچکتر از این هستم و خود را کوچکتر از این می‌دانم که در رابطه با مسلک اخلاقی تربیتی بزرگانی که سال‌ها مجاهدت‌های نفسانی کرده‌اند و به قله‌هایی از تهذیب و معنویت و معرفت الهی رسیده‌اند صحبتی داشته باشم. در حقیقت صحبت افرادی مثل حقیر دستی از دور به آتش داشتن است و این بزرگان اهل معنا و معرفت قبل از اینکه به جنبه علمی این مباحث بپردازند به جنبه عملی و حقیقی آن پرداخته‌اند و به حقیقت یک قله‌ای را پیموده‌اند و رسیده‌اند، بنده که هنوز حرکت هم نکرده به هر حال از طرفی ناچاریم که روش عملی این بزرگان را بررسی  و رهنمودی داشته باشیم. سبک و سیاق بزرگان بالاتر از سبک و سیاق اولیاء دین: نیست که آن‌ها خودشان اول رفته‌اند و سپس می‌برند.  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه اول -

  datasite/1/93/6/ban/bonyadhad2.jpg

  نشست علمی مکتب نجف اشرف جلسه اول

  بسم الله الرحمن الرحیم

  سبحانک اللهم یا بدیع السموات و الارض یا ذاالجلال و الاکرام یا حیّ یا قیوم و صل اللهم علی نقطة الوجود و منتهی الصعود حبیب الله المحمود محمّد صلی الله علیه  و آله الاطیبن و اللعن الدائم علی مخالفیهم و منکری عصمتهم من الآن الی قیام یوم الدین.

  اعوذ بالله من الشیطان الرجیم « وَ لَولا فَضلُ اللهِ عَلَیکُم وَ رَحمَتُهُ ما زَکّی مِنکُم مِن اَحَدٍ اَبَدًا »

  ضمن خیر مقدم به سروران و عزیزان و ضمن تبریک به محضر آقایمان حضرت بقیه الله - روحی له الفداء- و همچنین عزیزان حاضر به مناسبت میلاد سلطان سریر ارتضا علی بن موسی الرضا علیه السلام ، ان شاء الله که در دنیا و آخرت از همراهان آقا علی بن موسی الرضا علیهما السلام باشیم به بركت صلوات بر محمد و آل محمد.

  مدتها بود دوستان تصمیم داشتند نشستی با موضوع تهذیب و تزکیه با محوریّت علما و بزرگانی که در این دهه های اخیر در حوزه علمیه نجف اشرف یا غیر نجف بوده اند، برگزار کنند. بحمدالله این شروع  با این میلاد مبارک مقارن شد و امید است که شروعی مبارک باشد؛ هم برای خودمان که به تزکیه و تهذیب نزديك‌تر بشویم و هم در راستای وظیفه طلبگی‌مان که تبلیغ دین خدا است، بتوانیم بهتر حرکت کنیم. مطلب در این زمینه بسیار زیاد است و طبیعتا چون جلسه اول است، بخشی از مطالب باید مقدمه باشد، تا برسیم به اصل موضوع که اكابر اين مكتب هستند.  خلاصه نشست علمی مکتب نجف جلسه هفتم -

  خلاصه نشست علمی مکتب نجف جلسه هفتم

  بسم الله الرحمن الرحیم

  موضوع نشست هفتم: سبك زندگي طلبگي در پرتو آموزه‌هاي مكتب تربيتي نجف(با تأكيد بر دو محور معاشرت و معيشت)

  خود بحث سبک زندگي را به اختصار و تعجيل،‌ارکانش را، تعريف اش را و پيامدهايش را مورد اشاره قرار مي‌دهيم

  واحد سبک زندگي واحد شمارش آن از فرد تا خانواده است از خانواده بالاتر ديگر بحث سبک زندگي مطرح نمي‌شود،

  تعريف سبك زندگي:

  سبک زندگي در واقع سيستم خاص زندگي که به يک فرد و خانواده با هويت خاص اختصاص دارد سبک زندگي يک نوع نظام واره و سيستمي از زندگي است که به يک فرد و خانواده با يک هويت خاص تعلق دارد


  akhlagh.net

  .: بازدید کنندگان پایگاه اخلاق :.

  10018امروزmod_vvisit_counter
  19752دیروزmod_vvisit_counter
  29770این هفتهmod_vvisit_counter
  82908این هفتهmod_vvisit_counter
  350730این هفتهmod_vvisit_counter
  103039ماه گذشتهmod_vvisit_counter
  13946210کل بازدیدهاmod_vvisit_counter